Mida peaks teadma hurtade maastikujooksu võistlusele tulles: |
There are no translations available.
- Enne kodust lahkumist kontrolli, kas sul on kaasas kõik vajalik – võistlusele sobilik kaelarihm, vesi ja kauss koerale, EU lemmikloomapass, võistlusmantlid, suukorv, raha osalemistasu tasumiseks jne. Koera, kelle omanikul ei ole võistluspaika saabudes sekretäriaati esitada vajalikke dokumente (nt. jooksuraamatut), võistlema ei lubata! Kui sinu koer on emane, kontrolli et tal ei ole jooksuaega! Jooksuajas koera võistluspaiga lähedussegi toomine on sobimatu tegu. Ära unusta koju sportliku meelt ja positiivset suhtumist!
- Saabu võistluskohta aegsasti, mitte viimasel hetkel. Kui ka juhtub et hilined, helista võistlustoimkonnale.
- Võistluspaika saabudes mine sekretariaati, kaasas koera võistlusraamat ja soovitavalt täpne summa registreerimistasu maksmiseks. Kõikide huvides on ju, et töö sekretariaadis sujub kiirelt ja ladusalt ning aidakem sellele ka omalt poolt kaasa!
- Mine koeraga veterinaarkontrolli kuhu võta kaasa koera süstimistõend (EU pass) ning registreerimistunnistus. Dokumentidel peab olema näha koera ID number, et veterinaar saaks koera tuvastada.
- Jälgi, millal toimub sinu tõu startide loosimine – sealt saad teada millal on sinu koera kord osaleda! Märgi stardijärjekord endale kavasse üles. Kui sul osaleb mitu koera, ole kindel et tead, kellele missugune stardinumber kuulus! Sekretär annab igale osalejale stardinumbri mis on vastavalt sinist või punast värvi. See tähistab võistlusmantli värvi – sinu koer on vastavalt kas punase või sinise võistlusmantliga. See sedel mille sekretär sulle annab on vajalik paber – selle pead andma stardis saatjale, ära seda kaota!
- Koer peab enne jooksusooritust olema korralikult soojendatud – liigu oma koeraga kiirel tempol piisavalt enne starti minemist! Ära unusta et ka kahejalgsed tippsportlased ei saabu maratonijooksule ilma soojenduseta.
- Jälgi kogu aeg, millal on sinu stardijärjekord. Saabu starti aegsasti, kohe kui eelmised koerad on oma jooksu lõpetanud ja rihmas. Sinu koeral peab olema selleks ajaks juba seljas võistlusmantel ja kaelas sobilik mittepoov rihm. Ära unusta suukorvi! Saatja kontrollib, kas varustus on koerale sobilik – seda sinu koera ohutuse huvides. Võistlusmantel ei või olla liiga suur, suukorv peab olema korrektne ja koerale sobilikus suuruses. Kui sa ei tea, kas see on õige, konsulteeri enne võistlust atesteeritud saatjatega või Eesti Hurtade Liidu liikmetega kes kindlasti oskavad anda nõu.
- Täida kõik saatja käsud – enne starti selgitab ta, kuidas saatmine toimub (nt. kui saatja ütleb ”start”, lastakse koerad lahti). Kindlasti ei või koera lahti lasta liiga vara!
- Jooksusoorituse järgselt pane koer rihma ja mine kohe jalutuskäigule, kuni koera hingamine on täielikult taastunud ja rahulik. Ära jää seisma ja teistega lobisema – sinu koera tervis on kõige tähtsam! Anna koerale juua.
- Iga soorituse järgselt saadavad kohtunikud oma punktid sekretärile, kes teavitab sellest osalejaid ning kirjutab tulemused võistlusraamatusse. Sekretär annab teada, kes pääsesid finaali ning loositakse finaaljooksude startide järjekord.
- Kui sinu koer ei pääsenud seekord finaali, saad sekretäri käest jooksuraamatu kohe, kui sellesse on kantud kõik vajalikud andmed Loomulikult hoolid enda koerast nii palju, et ei jää kohe peale jooksusooritust sekretäri juurde tulemusi ootama, seda teed sa ju peale seda kui oled oma koera ”maha jahutanud”, eks. Ära ole koera peale pahane kõik päevad ei ole vennad.
- Kui sinu koer aga pääses edasi finaali, mine koeraga uuesti veterinaarkontrolli. Ilma veterinaarkontrolli uuesti läbimata koera finaaljooksudele ei lasta. Kõik sinu koera tervise huvides, taas kord.
- Koerte soojendamine ja jahutamine enne finaaljoosku toimub samamoodi kui varem eeljooksudes kirjeldatud sai. Samuti start ja sellega seonduv.
- Nüüd on üle jäänud vaid oodata – finaaljooksude punktid tehakse tihti teatavaks alles auhinnatseremoonial ning jooksuraamatud antakse osalejatele tagasi selle raames. Viisakas on apodeerida ka teistele tõugudele, mitte vaid enda omale ning nii palju kannatust võiks ikka olla, et peale enda tõu autasustamist vaatad ka teised lõpuni mitte ei torma minema.
- Saan aru, et sul on nüüd olnud pikk päev, oled väsinud ja mõtled vaid sellele kuidas koju saada, kuid enne lahkumist võiksid vahest küsida kas toimkond vajab abi raja kokku korjamisel, asjade pakkimisel või tassimisel või milleski muus. Reaalselt on siiski olukord selline et toimkonna telk seisab keset põldu nii enne osalejate saabumist kui ka uhkes üksinduses tihti veel tund aega peale viimase lahkumist. Ning töö paberimajandusega kestab veel koduski edasi.
Kohtumiseni põllul! Iren Naarits
|